Vitamíny nielen pre krásu, alebo môj nový objav - kolagénový drink zo Švédska

Fakt, že ľudské telo starne, nijako neovplyvníme. Do veľkej miery však môžeme mať tento proces pod kontrolou a starnutie nemusí byť také dramatické. Prvé viditeľné prejavy starnutia sa objavia okolo 30. roku nášho života, vznikajú prvé jemné vrásky, vlasy pôsobia unavenejšie a môžu sa objaviť prvé šediny. Znižuje sa výkonnosť, rýchlejšie sa unavíme a mnohí môžeme pociťovať problémy s pohyblivosťou. Kvôli bolesti kĺbov musíme často obmedzovať naše obľúbené činnosti. Samozrejme, je to veľmi individuálne, veľkú rolu tu zohráva genetika a životný štýl. 

Starnutie je úplne prirodzené a prichádza ako dôsledok nedostatku niektorých dôležitých látok. Nedá sa zastaviť, no môžeme ho spomaliť. Ktoré látky sú v procese starnutia tie kľúčové?

 

royal

Kolagén – kolagénové peptidy – ide o bielkovinu, ktorá sa prirodzene nachádza v ľudskom tele. Jeho najvyššia produkcia je v detstve a dospievaní, po 20. roku jeho produkcia klesá, po 50. roku sa takmer vôbec sám netvorí. Logicky teda vyplýva, že je to práve tá látka, ktorá je zodpovedná za mladistvý vonkajší vzhľad – zdravá napnutá a hladká pokožka, husté a lesklé vlasy a silné nechty. Kolagén napína a vyhladzuje pokožku, potláča vznik jemných vrások a vracia pokožke pružnosť. Dokonca sa osvedčil aj v boji s celulitídou a striami. Rovnako dobré účinky má aj na kvalitu vlasov, nechtov a zubov. Z pohľadu fungovania sú ešte dôležitejšie jeho účinky zvnútra. Kolagén znižuje bolesti aj degeneráciu kĺbov a pomáha pri osteoartritíde. Prakticky „namaže“ vysychajúce chrupavky a kĺby, čím zabezpečuje ich hladký pohyb. 

Najčastejšie sa používa vo forme kolagénových peptidov, ako hydrolyzovaný kolagén. To znamená, že má nízku molekulovú hmotnosť a je rozpustný vo vode. V tejto forme sa pre telo stáva ľahko stráviteľným a efektívnejšie využiteľným. Navyše dopĺňaním kolagénu vo forme výživového doplnku sa stimuluje vlastná tvorba kolagénu v tele. To znamená, že telo si začne samo produkovať viac kolagénu.

Rybí kolagén je jeden z najvyhľadávanejších. Jeho prednosťami sú ľahšie vstrebávanie a minimálna pravdepodobnosť alergickej reakcie. Kolagénové drinky s obsahom kolagénových peptidov pri pravidelnom používaní zabezpečia spomínané benefity pre vaše telo.

Vitamín C (kyselina L-askorbová) – je neodmysliteľná súčasť kolagénových drinkov, pretože podporuje syntézu kolagénu v tele a priamo sa podieľa na tvorbe kolagénových vlákien. Samotný vitamín C takisto pôsobí proti vráskam a pomáha udržiavať mladistvý vzhľad pokožky. Navyše má výborné antioxidačné vlastnosti, ktoré chránia pokožku pred vplyvom vonkajšieho prostredia, čiže pred znečistením a slnečným žiarením. Používa sa aj pri liečbe akné, pretože redukuje zápalové procesy, a tým úspešne potláča jeho prejavy. Redukciou melanínu, pomáha pri odstraňovaní pigmentových škvŕn.

 

Kyselina hyalurónová – nachádza sa najmä v pokožke, v kĺboch, vo vlasoch, ale aj v sklovci oka. Telo si ju produkuje prirodzene a podobne ako pri kolagéne, jej produkcia vekom klesá, čo tiež prispieva k viditeľnejším prejavom starnutia. V princípe to funguje tak, že kyselina hyalurónová má schopnosť na seba naväzovať obrovské množstvá vody, čím vytvára gél. Takto kyselina hyalurónová zásobuje a vyživuje kolagén vodou, čím ho udržiava vlhký a elastický. To zabezpečuje regeneráciu, elasticitu a pružnosť pokožky, ale pomáha aj pri liečbe artritídy alebo bolesti kĺbov, pri únave alebo syndróme suchého oka. Tiež podporuje hojenie rán a jaziev (napr. pri akné) a zabraňuje vzniku strií.

Vitamíny B – sú rozpustné vo vode, to znamená, že telo si ich neukladá a nadbytok sa vylúči močom. Majú veľký vplyv na fungovanie metabolizmu a nervového systému.

  • Biotín (vitamín B7) - má významný vplyv na kvalitu a zdravie pokožky, vlasov, nechtov. Pôsobí proti vypadávaniu vlasov a podporuje ich rast. Vďaka nemu sú vlasy husté a lesklé, nechty silné a pokožka zdravá. Zabraňuje vzniku akné vo forme zápalov, upchatých pórov a vyrážok. Veľmi dobre pôsobí na cievny systém, pomáha pri metabolizme tukov, cukrov a bielkovín, čím organizmu zabezpečuje dostatok energie. Ovplyvňuje činnosť nervového systému a stará sa o psychickú rovnováhu, pomáha pri depresiách, liečbe sklerózy multiplex, má priaznivý vplyv na pohlavné žľazy a pozitívne ovplyvňuje hladinu cukru v krvi. Počas tehotenstva má veľký vplyv na normálny rast embrya.
  • Kyselina pantoténová (známa aj ako vitamín B5, pantenol) - hovorí sa jej aj vitamín krásy, pretože má výborné účinky na pokožku a vlasy. Potláča tvorbu vrások a produkciu kožného mazu, čím zabraňuje vzniku kožného zápalu. Tým sa osvedčila pri liečbe akné. Pomáha tiež hojiť rany a jazvy. Má dôležitú úlohu pri metabolizme tukov, sacharidov a rôznych aminokyselín a pri syntéze mastných kyselín a cholesterolu. Podporuje správne fungovanie nervového systému, pomáha pri chronickej únave, migréne, nadmernom strese, podieľa na tvorbe hemoglobínu, preto je potrebná pri tvorbe červených krviniek.
  • Vitamín B6 (pyridoxín) - z pohľadu fyzicky aktívnych ľudí a športovcov je vitamín B6 veľmi dôležitý pri metabolizme proteínov (premieňa bielkoviny na aminokyseliny a naopak), čím napomáha rastu a obnove svalového tkaniva, ale aj urýchľuje regeneráciu a zmierňuje únavu. Tým veľmi dobre pôsobí na psychiku počas fyzickej záťaže. Čo sa týka psychiky, veľmi pozitívne pôsobí aj pri depresiách a podporuje odolnosť voči stresu, sústredenie a schopnosť učiť sa. Udržiava zdravú pokožku, zabraňuje vzniku mastnej pleti, potláča tvorbu vyrážok a podráždenej pokožky. Zabraňuje vypadávaniu vlasov a tvorbe lupín. Má významnú úlohu pri metabolizme červených krviniek a vývoji kostry a zdravých zubov. Až 90 % vitamínu B6 sa v ľudskom tele nachádza vo svaloch. Zvyšok je v mozgu, obličkách, pečeni a slezine.
  • Vitamín B12 (kobalamín) - je dôležitý pre metabolizmus. Pomáha pri vstrebávaní železa a podporuje tvorbu karnitínu a príjem jódu. Pomáha pri depresiách a podporuje činnosť imunitného systému. Navyše pomáha udržiavať zdravú pokožku, nechty a vlasy. Je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek a fungovanie centrálneho nervového systému. Plní dôležitú funkciu pri metabolizme aminokyselín a syntéze nukleových kyselín.

 

Tieto látky sú základnými zložkami kolagénového nápoja (drinku) Collagen Royal Peptide. Takéto zloženie sa stará o spomalenie prejavov starnutia a dodáva telu látky, ktoré majú zásadný vplyv na kvalitu pokožky, vlasov a nechtov. Pomáha zabezpečovať bezbolestný pohyb kĺbov, čím pridáva životu na kvalite.

Keďže sú drinky namiešané na okamžité použitie, užívanie kolagénu nebolo nikdy jednoduchšie. A navyše majú príjemnú chuť lesného ovocia.

 

60 Royal Peptide (2)