Vitamín C a kolagén

Telo potrebuje vitamín C, aby mohlo produkovať kolagén. Kolagén je vo vode nerozpustná bielkovina, tvorená z aminokyselín (3). Zdravé telo kolagén prirodzene produkuje (1), (3).  Kolagén pomáha chrániť pokožku pred toxínmi a inými patogénmi.  Kolagén má pre telo mnoho priaznivých vlastností. Tvorí štruktúru kostí a kĺbov, väzov, šliach, chrupaviek a kože. Ak ho máme dostatok, udržuje nielen našu pleť, ale všetky tkanivá v tele dokonale mladé a pružné, podporuje silu a rast vlasov a nechtov. So starnutím sa produkcia kolagénu znižuje. Dôsledkom sú známky starnutia.

Aby mohlo telo kolagén produkovať a udržať, potrebuje k tomu potrebné množstvo vitamínu C (2), (3), ktorý sa podieľa na tvorbe kolagénových vlákien. Vitamín C je preto nenahraditeľnou zložkou pri syntéze kolagénu (2), (3). Vitamín C počas syntézy kolagénu zodpovedá za to, aby bunky držali spolu (4). Vitamín C výborne naštartuje tvorbu prirodzeného kolagénu a pomáha vstrebávať ten, ktorý pleti dodávame v strave alebo doplnkoch výživy. Vitamín C tiež pomáha pri hojení rán, tvorbe kostí a zubov, posilňuje steny ciev, zlepšuje funkciu imunitného systému, zvyšuje absorpciu a využitie železa a pôsobí ako antioxidant (4). Zabraňuje narúšaniu kolagénových vlákien tým, že poskytne elektón voľnému radikálu, ktorý by ho inak vzal jednému z proteínov kolagénu.

vitamin C Collagen KolagenDrink

Pretože vitamín C je rozpustný vo vode, je dôležité ho každý deň dopĺňať (4). Na rozdiel od vitamínov rozpustných v tukoch sa vitamíny rozpustné vo vode v tele neukladajú. Vitamín C, ktorý konzumujete sa transportuje do tkanív prostredníctvom telesných tekutín a všetko to, čo je navyše sa vylučuje močom (5). Keďže telo vitamín C neuchováva a ani ho nevyrába samostatne, je dôležité prijímať vitamín C každý deň (5)

Najlepším zdrojom vitamínu  C je pestrá strava bohatá na vitamín C. Platí, že zelenina a ovocie pestované organicky majú vyššie hodnoty vitamínov a minerálov, ako produkty z konvenčného pestovania (6).

Je dôležité poznamenať, že väčšina z nás dokáže získať dostatočné množstvo vitamínu C z potravín, najme z ovocia a zeleniny a nie je pre nich potrebné užívať doplnky vitamínu C (5)

 
Potraviny bohaté na vitamín C Vitamín C (mg)
Guava (1 stredne veľká) 165
Jahody (1 pohár) 98
Žltý melón (1/4 stredne veľký) 95
Papaya (1 stredne veľká) 95
Červená paprika (1/2 pohára) 95
Pomarančový džús (3/4 pohára) 60
Kel (varený, 1 pohár) 53
Brokolica (varená, 1/2 pohára) 50
Zelená paprika (1/2 pohára) 45
paradajkový džús (1 pohár) 45
Mango (stredne veľké) 30
Citrónový džús (1/2 pohára) 30

 

Koľko vitamínu C potrebujeme a koľko je už príliš veľa?

Koľko vitamínu C potrebujeme? Závisí to od viacerých faktorov. Odporúčaná denná dávka pre dospelých a mladistvých je 60-100 mg. Ide o odporúčanú dennú dávku pre zdravého jedinca. Toto množstvo však môže byť nedostatočné v dôsledku faktorov, ktoré negatívne ovplyvňujú množstvo vitamínu C v tele. Napríklad stres, fajčenie, choroba, znečistené životné prostredie....toto sú všetko faktory, ktoré vyčerpávajú zásoby vitamínu C z tela a skutočná potreba vitamínu C môže byť aj niekoľkonásobne vyššia.

Keďže vitamín C je rozpustný vo vode a telo vylúči nadbytočné množstvo v priebehu niekoľkých hodín po jeho konzumácii, je veľmi ťažké prijať príliš veľa vitamínu C. V skutočnosti je takmer nemožné, aby ste sa predávkovali vitamínom C získaným zo stravy. U zdravých ľudí sa nadbytočný vitamín C nad rámec odporúčaného denného množstva jednoducho z tela vyplaví (5)

Nepriaznivé účinky vitamínu C, vrátane zažívacích ťažkostí a obličkových kameňov, sa vyskytli len v prípadoch, keď boli užívané vo veľmi vysokých dávkach nad 2 000 mg (7).

Ak sa rozhodnete užívať vitamínu C vo výživovom doplnku, je najlepšie si vybrať ten, ktorý neobsahuje viac, ako je odporúčaná denná dávka (8)

Väčšina kolagénových výživových doplnkov okrem hydrolyzovaného kolagénu obsahuje aj vitamín C a iné zložky, ktoré podporujú efektívne využitie kolagénu a jeho produkciu. Pokiaľ užívate kolagén a jeho priaznivé účinky sa neprejavili, problém bude pravdepodobne v tom, že máte nedostatok vitamínu C.

60 Royal Peptide (2)