Dôležitý oznam - z dôvodu preventívnych opatrení proti koronavírusu je možné pri platbe na dobierku platiť len platobnou kartou, hotovosť sa neprijíma. Opatrenie platí do odvolania.

Kolagén pre vegánov?

Kolagén je bielkovina, ktorá sa predovšetkým nachádza v pokožke, vo vlasoch, nechtoch, kostiach a väzivách a zdrojom hydrolyzovaného kolagénu vo forme výživového doplnku sú predovšetkým hovädzí dobytok a ryby.
 
Na základe uvedeného, určite nehovoríme o kolagéne pre vegánov. 
 

Existuje kolagén pre vegánov?  

Teoreticky, a zdá sa, že aj prakticky áno. Hoci ho na trhu zatiaľ nenájdeme. A slová ako „geneticky modifikované“ sú asi ani nie pre väčšinu z nás príliš atraktívne. Avšak s vegánskym kolagénom sú bezpodmienečne prepojené.

Kolagén je možné vyrábať pomocou geneticky modifikovaných kvasiniek a baktérií.
Predovšetkým baktérie P. pastoris sú najefektívnejšie a najbežnejšie používané pri produkcii kolagénu spôsobom genetického inžinierstva. 
Do procesu vstupuje pepsín, tráviaci enzým, ktorý pomáha pri budovaní štruktúry stavebných blokov, ktoré tvoria molekuly kolagénu s presnou štruktúrou ľudského kolagénu. Výsledkom tohto procesu je vegánsky kolagén!
 
pexels-photo-2280551

A aké výhody vegánsky kolagén ponúka
 
  •  Potenciálne nižšie náklady pre spotrebiteľov
Použitie kvasiniek alebo baktérií na produkciu kolagénu je nákladovo efektívne a celý proces môže prebiehať v laboratórnom prostredí. Pri masovej produkcii existuje potenciál znížiť náklady pre všetkých spotrebiteľov a urobiť ho široko dostupným na rôzne použitia, od lekárskych ošetrení  až použitie vo výživových doplnkoch.
 
  • Nižšie riziko alergií
Z humánneho pohľadu je zaiste najväčšou výhodou to, že na produkciu kolagénu nie je potrebné využívať žiadne zvieratá. A práve preto kolagén vyprodukovaný v kontrolovanom prostredí, kde sa dajú odstrániť bežné alergény alebo iné škodlivé látky prináša aj nižšie riziko alergií. Potenciálne, kolagén, ktorého zdrojom sú zvieratá môže zvýšiť riziko prenosu chorôb.

  • Vyšší bezpečnostný profil výrobkov
Laboratórne nastavenie umožňuje výrobcom vylepšiť bezpečnostný profil. Ak je zdroj ľahko vystopovateľný, robí to z neho bezpečnejší produkt pre všetkých spotrebiteľov.

  • Väčšia a lacnejšia dostupnosť pre lekárske postupy
Táto technológia má mnoho potenciálnych lekárskych výhod, pretože kolagén má oveľa širšie uplatnenie, ako len výživové doplnky.Schopnosť bezpečne a efektívne geneticky upravovať kolagén môže byť prínosom pre mnohé lekárske zákroky.

  • Kolagén aj pre vegánov
Vďaka kolagénu, ktorý pochádza z iných zdrojov ako zo zvierat, môžu aj vegáni využiť výhody, ktoré kolagén pre zdravie ponúka. 
 
 
Nuž, hoci sme si o vegánskom kolagéne to čo povedali, podstatné je, že na trhu ešte nie je.
 
Existuje však nejaká alternatíva pre vegánov, ktorí chcú zvýšiť množstvo kolagénu v tele? Určite áno, A neplatí to len pre vegánov.
 
Trh ponúka mnoho produktov, ktorých hlavnou úlohou je podporiť produkciu prirodzeného kolagénu („collagen boosters“). Tieto produkty obsahujú rôzne vitamíny a minerály, napríklad vitamín C a zinok, ktoré telo potrebuje na produkciu kolagénu. Niektoré môžu obsahovať aj rastlinné extrakty a byliny, ktoré pomáhajú stimulovať produkciu kolagénu.

Najzastúpenejšími aminokyselinami v kolagéne sú glycín, lyzín a prolín. Potraviny na rastlinnej báze s vysokým obsahom všetkých troch aminokyselín sú:

- sójové výrobky, napr. tofu
- strukoviny, napr. čierna fazuľa
- semená: napr. tekvica, slnečnica, chia
- orechy: napr. pistácie, arašidy a kešu
 
berry-strawberry-hands-leaves-65271

Najdôležitejšie je určite dodať, že výživové doplnky nie sú náhradou rozmanitej stravy. To znamená, že väčšina minerálov, vitamínov a ďalších výživných látok, ktoré sú potrebné na podporu a tvorbu kolagénu v tele sa dá a odporúča prijať z potravín.
 
Napríklad taký vitamín C, ktorý má kľúčovú úlohu pri správnej produkcii kolagénu. Odporúčaná denná dávka vitamínu C je okolo 100 mg. Takmer toľko vitamínu C získate, keď zjete plnú hrsť jahôd.
 
Samozrejme v čase nedostatku čerstvého ovocia a zeleniny, alebo v čase oslabenej imunity nám doplnenie vitamínov vo forme výživových doplnkov pravdepodobne padne vhod. 
 
Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií tu.